ادامه سخنرانی

امروزه اين سوپر كريدور چند رسانه اي در مالزي افزون بر يك هزار شركت كه حداقل 50 واحد از آنها در سطح جهاني هستند را در خود جاي داده است. بسياري از اين شركتها مالزيايي هستند و بسياري از محصولات آي تي كه آنها توليد كردند در سطح جهان بازاريابي و به فروش رفته است.

همچنين انكوباتورهايي كه داخل دانشگاهها در اين سوپر كوريدور قرار داشتند وسايل و امكانات لازم براي محققان كه ايده هاي خود را پردازش كنند و نمونه هاي اوليه خود را امتحان كنند در اختيار سرمايه گذاران جوان قرار داد. يك “سرمايه ريسك پذير“ نيز  در اختيار قرار داده شد تا ايده هاي خوب براي اجرايي شدن به منابع مالي لازم دست پيدا كند.

 قطعه سازي يك كسب و كار بزرگ در داخل كريدور شد. بانكها نيز مراكزي را در اين كوريدور ايجاد كردند كه درخواستهايي ازتمام جهان در مركزي به نام سايبر جايا ( شهرك سايبر) در نزديكي كوالالامپور پردازش مي شد.  همچنين به منظور بهره برداري از اجناس و ايجاد ارتباطات سهل الوصول و خوب   مراكز توزيع قطعات خودرو ها و اجزاء صنايع در داخل كوريدور در نظر گرفته شد.

مثلا يكي از مزيتهايي كه ما در مالزي از آن بهره برديم تركيب جمعيتي چند نژادي كشور ما است. مالزي داراي مردمي از نژاد مالايي ، هندي و چيني است كه هر كدام از اين نژادها لهجه و زبان خود را دارند. ولي علاوه بر اين،  همه اين نژادها با زبان انگليسي با يكديگر گفتگو مي كنند و مي توانند به لحجه ها و زبانهاي مختلف انگليسي مانند بريتيش،‌ كانادايي ،‌ آمريكايي، استراليايي،‌ و حتي برخي لهجه هاي  استاني در انگليس يا اسكاتلند تكلم كنند. و اين تسلط بر زبان انگليسي باعث شد كه طرفهاي ما در كشورهاي مختلف احساس نمي كردند با يك نفر مالزيايي مشغول مكالمه و گفتگو هستند بلكه فكر مي كردند با يك هموطن خود تكلم ميكنند.

در آي تي هميشه امكان بهبود فناوري و كاربردها وجود دارد. همچنين زمان انبار داري محصولات آي تي بسيار كوتاه است و اين بخاطر آن است كه افراد و خصوصا محققان اين رشته هر روز تلاش دارند كه كيفيت محصولات را ارتقاء بدهند و كاربردهاي جديدي را به محصول خود اضافه كنند. مثلا يك تلفن همراه امروزه يك دوربين و يك دستگاه ارسال پيام و عكس و چيزهاي ديگري نيز هست. و اكنون كره اي ها تلفن همراه 4G  را طراحي كرده اند.

با اطمينان مي توان گفت كه هر چيزي كه براي راه اندازي يك كسب و كار ياد مي گيريم مي تواند با كمي بهبود به توليد و كسب و كار جديدي كه در تصور و تخيل ما بوده منجر شود. البته برخي از اين ايده ها كه نياز به سرمايه گذاري هاي كلان دارد براي كشورهاي در حال توسعه مناسب نيست ولي در مقابل برخي كسب و كارهايي هستند كه نياز به سرمايه كمي دارند ولي بازدهي بسيار بالايي را براي كشور در بر دارند.

نرم افزارهاي موتورهاي جستجو هميشه در حال بهبود و ارتقاء كيفيت هستند ولي براي راه اندازي گوگل پول زيادي لازم نبود. اساسا گوگل نتيجه بررسي كامل ويندوز و ياهو و كشف نقاط ضعف اين دو نرم افزار بود. طي سالها مي توانيم انتظار داشته باشيم كه موتورهاي جستجوي بيشتري به بازار بيايد و ويندوز نيز هر سال با ارتقاء خود كسب و كار و درآمد زيادي براي مايكرو سافت در سراسر جهان ايجاد مي كند.

برخي از كارهاي آي تي نياز به يك نيروي كار بسيار زياد دارد. و حتي توان رايانه ها در طراحي و محاسبه نمي تواند جايگزين نياز به نيروي انساني زياد شود. آموزش و توليد مهندسين و تكنيسين ها خود يك كسب و كار سود آور و پر درآمد است.  هر تعدادي از كاربردها مي تواند وجود  داشته باشد كه دانش و مهارت آنها  مورد استفاده قرار گيرد.

برخي شركتها در انيميشن رايانه اي تخصص يافته اند. به رغم قدرت و توانمندي بالاي  رايانه ها ولي ايجاد انيميشن نياز به وقت زيادي دارد و فضاي زيادي را براي كسب و كار هاي جديد ايجاد مي كند.

اگر فراتر را مشاهده كنيم به صنعت “ رباتيك“  مي رسيم. اين رشته و زمينه كار به سرعت در حال رشد است. دراين زمينه ژاپني ها  و كره اي ها بسيار پيشرفت كرده اند. حتي دانشمندان جوان ما در مالزي به پيشرفتهاي قابل توجهي در زمينه توسعه رباتها و كاربردهاي آنها رسيده اند.

شبيه سازها ( سيمي لاتورها) بخش ديگري هستند كه از رايانه استفاده مي كنند.همه هواپيما ها سيميلاتورهايي را دارند كه توسط شركتهاي مشهوري در آمريكا يا اروپا ساخته شده اند. اما برخي شبيه سازهاي  كوچك براي استفاده در هلي كوپتر ها و كشتي هاي كوچك در بندرهاي مالزي ساخته شده است. من مطمئن هستم كشورهاي ديگري نيز هستند كه اين شبيه سازها را توليد كرده اند.

حس گرها (سنسورها) اساسا قطعاتي هستند كه ما را از وضعيت چيزهاي ديگر آگاه مي كنند. اين مي تواند گرما باشد يا حركت باشد يا هر تغييري در حال اتفاق افتادن است. و البته اطلاعات دريافتي از اين حسگرها ميتواند توسط يك اپراتور مورد استفاده قرار گيرد. امروزه همه كارخانه هاي جهان توسط حسگرهايي اداره مي شوند كه اطلاعات را به رايانه مي دهند كه اين اطلاعات اپراتورها را قادر مي سازد كه براي دستيابي به بهترين نتايج تنظيمات مناسب را به دستگاهها بدهند. اگر در همين زمينه بيشتر دقت كنيم مي توانيم رايانه ها را به نرم افزارهايي مجهز كنيم كه رايانه راسا مشكلات را تشخيص داده و تغييرات يا تنظيمات مناسب را ايجاد كند تا بهترين نتيجه در كارخانه حاصل گردد.

به وضوح مي توان به تعداد انبوهي از كسب و كارها اشاره كرد كه مي تواند بر اطلاعات و دانش متكي شود. ولي بايد اين واقعيت را پذيرفت كه برخي كشورها از اين امكان بيشتر از ديگران استفاده كرده اند. برخي كشورها پيشرفته اند و برخي ديگر در حال پيشرفت هستند. ولي هر دو گروه كشورها به اندازه مساوي به اطلاعات دسترسي دارند. اين سوال مطرح مي شود كه چرا برخي كشورها بيشتر و برخي كشورها كمتر از دانش فراروي خود استفاده مي كنند يا اصلا از آن بهره نمي گيرند.

اگر به من اجازه بدهيد مي خواهم كمي از موضوع سخنراني خود دور شوم . ممكن است ما زمينه مناسب را ايجاد كنيم ولي استفاده از اين زمينه نياز مند نوع خاصي نگرش و چارچوب فكري است. ما مي دانيم كه مسلمانان اوليه دانشمندان ، رياضي دانان و فيزيك دانان بزرگي را به جهان عرضه كردند. آنها بسيار جلو تر از دانشمندان اروپايي بودند كه در “ عصر تاريكي“  در جهل غوطه مي خوردند.

اما در قرن پانزدهم بعد از ميلاد مسيح به مسلمانان گفته شد كه ترجيهي براي يادگيري آنچه آنان موضوعات غيرمذهبي قلمداد مي كردند وجود ندارد. و بجاي اين علوم دانشمندان مسلمان بايد به مطالعه دين بپردازند كه در زندگي پس از مرگ به كار آنها مي آيد. متعاقبا آنها مطالعه و تحقيق در زمينه علوم را متوقف كردند، و به اين ترتيب وظيفه اسلامي ما كه مشاهده بود به فراموشي سپرده شد. “ مشاهد ه “‌ از نظر اسلام مطالعه و فهم  و درك خلقت خداوند شامل روز و شب ، ماه و خورشيد ،‌ حاصلخيزي خاك و باران است. كنجكاوي در آنچه خداوند آفريد ديگر به مطالعه فشرده در زمينه بهبود كشاورزي ،‌ تجهيز دريانوردي ,‌ يا توليد نشد و دانش مسلمانان كم و كمتر و  باعث شد كه آنها بيشتر و بيشتر عقب افتاده و جاهل  شوند.

از سوي ديگر اروپايي ها به كتابهايي كه توسط دانشمندان و رياضي دانان مسلمان نگاشته و انباشته  شده بود دست پيدا كردند و  از اين طريق به رنسانس رسيدند و با خروج از عصر تاريكي به تمدن جديد خود دست يافتند.

آنها توانستند اين كار را انجام دهند زيرا يك احساس عميق كنجاوي و يادگيري را پيدا كردند و با يادگيري در مورد خلق خداوند آنها توانستند كابردهاي دانش خود را نيز به دست آورند.

مطالعه علوم به احساس نياز به دانستن كه همان دانش آموزي است منجر مي شود. هر گونه يافته منجر به سوالات جديدي مي شود و هر سوالي  كه پاسخ داده شود منجر به طرح سوالات بيشتري مي شود. تلاش براي كسب دانش مرزي ندارد. اين تلاش به انقلاب صنعتي منجر شد و اكنون انقلاب اطلاعاتي را پديد آورده است. انقلاب اطلاعاتي به معناي آن است كه امروزه بيش از هر زمان ديگري دانستن توفيق يا شكست ما را تعيين مي كند.

بنا بر اين اگر ما مي خواهيم كه از عصر اطلاعات استفاده كنيم بايد  احساس كنجاوي دانشمندان خود را داشته باشيم. ما نياز به مغزهاي علمي داريم. فقط دراين شرايط است كه ما به كسب و كارهاي متكي بر دانش دست پيدا مي كنيم. و فقط در اين شرايط است كه ما مي توانيم به صورت تحليلي يا منطقي فكر كنيم.

برخي از ما از علوم  و سوالهايي كه علم ايجاد مي كند, و از شيوه هاي كه برخي از اعتقادات ما را رد مي كند هراس داريم. علماي  اسلامي به صورت خاص از علم هراس دارند زيرا علم توضيحات  آنها در ارتباط با چگونگي خلقت را به چالش مي كشد. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این سخنرانی در روز   18 سپتامبر 2006  در همایش سالانه انجمن بین المللی پار ک های علم و فناوری در اصفهان ایراد شده است. منبع:           http://www.istt.ir

/ 0 نظر / 10 بازدید