نگرش مثبت و منفي به فناوری ارتیاطات و اطلاعات

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

   شکل گیری فرهنگ مجازی، اجتماعات مجازی، دولت الکترونی و تجارت الکترونیک،حکایت از گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در جامعه و پیامد های چشمگیر فرهنگی، اجتماعي، سياسي و اقتصادی آن دارد. در ارزیابی این پیامدها دو نگرش متفاوت وجود دارد؛ برخی از جامعه شناسان فناوری اطلاعات، پیامد های ناشی از آن را مثبت ارزیابی می کنند و برخی دیگر، نگرش منفی نسبت به آن دارند. من در این نوشتار کوتاه به شرح هر دو نگرش خواهم پرداخت و در پایان نگرش خودم را مطرح خواهم نمود.

   اندیشمندانی که نگرش منفی نسبت به فناوری اطلاعات دارند، بر این باورند که این فناوری وارد حریم خصوصی افراد می شود و به عنوان ابزار نظارت غیر مجاز دولت ها بر امور خصوصی شهروندان عمل
می کند
؛ نابرابری های اجتماعی و اقتصادی را افزایش می دهد، فرهنگ های ملی را تضعیف
می کند و بر نفوذ اقتصادی کشورهای توسعه يافته را در کشورهای درحال توسعه و توسعه نیافته
می افزايد. 

در مقابل، دیدگاههای خوش بینانه نگرش مثبتی به فناوری اطلاعات و ارتباطات دارند و صحبت از دموکراسی دیجیتال، افزایش امکان دسترسی همگانی به دانش و اطلاعات،گسترش روابط میان فرهنگی و رفاه بیشتر شهر وندان به واسطه  این فناوری می کنند.

     صاحبانظران دیدگاههای بدبینانه به فناوری اطلاعات،موضعی انفعالی دارند و معتقد به مقابله با پیامدهای منفی آن هستند .همچنین بر این باورند که دسترسی به آن باید محدود شود و تحت نظارت کامل دولت در آید. به طور خلاصه آن را تهدیدی برای جامعه محسوب می نمایند.

خوشبینان فناوری اطلاعات به آینده این فناوری امید وارند و با رویکردی آینده نگر برای استفاده از این فناوری در جهت رفاه بیشتر شهروندان جامعه اطلاعاتی، نظريه پردازی و برنامه ریزی می کنند.

     در یک تحلیل کلي، ضعف اصلی بدبینان به فناوری اطلاعات در اتخاذ موضع تدافعی و عدم استفاده خلاق از آن به نفع آینده جامعه است. نقطه قوت این دیدگاهها نیز توجه به کاربردهای سو ء و نسبتا پنهان این فناوری ها ست. در مقابل نقطه قوت دیدگاههای خوش بینانه تاکید بر نقش بنیادین این فناوری در گسترش آزادی بیان،دموکراسی و فرصت های اقتصادی و آموزشی آن است. نقطه ضعف این دیدگاهها نيز کم توجهی به کاربردهای سو ء آن است. در بينشی دقیق تر می توان این دیدگاهها را نه به صورت سیاه و سفید بلکه به صورت طیفی از نگرش کاملا منفی تا نگرش کاملا مثبت ارزيابی کرد. نگرش من در منتها الیه قسمت مثبت طیف قرار می گیرد و تمام استدلال من در دفاع از دیدگاه خودم این است که پیامدهای منفی به ظاهر ناشی از فناوری اطلاعات در واقع ناشی از فرهنگ و شخصيت پدید آورندگانو كاربران آن است و نه خود فناوری. اگر فردی از حساب اینترنتی کسی به صورت غیر مجاز برداشت می کند مشکل از نظام فرهنگی جامعه است که نتوانسته ارزشهای انسانی را در او نهادینه کند و یا مشکل در خود فرد است که آنها را نپذیرفته است. در مثالی بهتر، با الهام از مارشال مک لوهان ـ که رسانه ها را امتداد اندامها می داند(مثلا تلویزیون امتداد چشم انسان) ـ می توان گفت که IT دستان ما را آنقدر دراز می کند که به جیب همه دسترسی داشته باشیم، اما موجب نمی شود که از  جیب دیگران بدزدیم. اینکه با اين دست درازمان از جیب دیگران بدزدیم و یا چیزی در جیب شان بگذاریم، بستگی کامل به ارزشهایی دارد که بدان معتقدیم.

 

 

/ 4 نظر / 9 بازدید
علي

سلام حسين جان حالت چطوره؟ چرا تا الان وبلاگ به اين زيبايی و پر محتوايی را به ما معرفی نکردی؟ با اجازتون اين نوشته شما با ذکر منبع امروز در خبرگزاری ايسنا منتشر شد. به روز شدی باز هم باخبرم کن.

مرضيه

سلام من هم يك وبلاگ در مورد فضاي مجازي دارم كه در ادامه درس مطالعات فضاي مجازي دارم اونو ادامه ميدهم به من سر بزني خوشحال مي شم.

حسين

از همگی سپاسگزارم.

maryam

از طريق دات به اينجا رسيدم چه وبلاگ مفيدي داريد تبريك مي گويم