حکايت من و عصر سايبری

     حدود ده سال پيش كه به سفارش يكي از دبيران دوران دبيرستان، كتاب موج سوم ترجمه شهيندخت خوارزمي را خواندم. تغييرات اجتماعي پيش بيني شده در كتاب مرا به آينده اي برد كه اكنون با سرعت CPU ها به گذشته تبديل مي شود. جذابيت كتاب تافلر باعث شد تا ساير آثار ترجمه شده او را نيز بخوانم و لذت ببرم. در آن دوران به خاطر فرصتي كه در تابستانها داشتم، در كلاسهاي كامپيوتر جهاد دانشگاهي شركت مي كردم. به خاطر دارم كه در اواخر دوره اپراتوري نسخه اوليه ويندوز(3.1 يا با لاتر) روي بعضي از كامپيوتر ها نصب شده بود و ما كه تحت DOS كار كرده بوديم، بعضي از مواقع آن را اجرا مي كرديم و مي گفتيم "عجب چيزيه اين Windows." اكنون كه سالها گذشته و من با جامعه شناسي و فناوري اطلاعات بيشتر آشنا شده ام، نمي توانم شيفته جامعه اطلاعاتي نباشم. گرچه استاد مرا از اين شيفتگي منع نموده اند.

   جوامع پيشرفته انساني سه تغيير كلان اجتماعي را پشت سر گذاشته اند: ابتدا با توليد انبوه محصولات كشاورزي از جوامع شكار و جمع آوري غذا (خانه بدوشي) به جوامع كشاورزي تبديل شده اند، سپس با پيشرفتهاي علمي و فني به جوامع صنعتي مبدل گشته اند و تحت تاثير پيشرفتهاي علوم نوين همچون فناوري اطلاعات، فناوري نانو و مهندسي ژنتيك به جامعه مابعد صنعتي(فرا صنعتي) و به عبارتي امروزي تر به جامعه اطلاعاتي تبديل شده اند. بهتر است بدانيد كه دنيل بل ـ استاد جامعه شناسي دانشگاه هاروارد ـ خيزش چنين جامعه اي را چندين دهه قبل، پيش بيني كرده بود. بعد ها تافلر آنرا بسط بيشتري داد و به زبان امروزي تري معرفي نمود.

   منشاء قدرت در جامعه كشاورزي زمين، در جامعه صنعتي سرمايه و در جامعه مابعد صنعتي/اطلاعاتي، اطلاعات است. با داشتن اطلاعات شما مي توانيد سرمايه و زمين را نيز به دست آوريد. جامعه بعدي جامعه پيشرفته تري است كه يونسكو تمايل دارد آنرا جامعه معرفتي بنامد، دكتر علي اكبر جلالي آنرا جامعه معنوي (مجازي) مي نامد اما من آن را "جامعه سايبري" مي نامم. عصر سايبري تكامل عصر اطلاعات است.

(مدير گروه محترم وبلاگ و دوستان قبل از اينكه در باره جامعه سايبري توضيح دهم مرا متهم به دزدي علمي نكنند، اگر يك متخصص علوم ارتباطات قبلا نظريه اي با عنوان Cybersociety ارايه داده است به اين معني نيست كه كسي نتواند هيچ نظريه اي با همين عنوان ارايه دهد. براي مثال رابرتسون، گيدنز، واترز و هلد همگي نظريه پرداز "جهاني شدن" هستند با اينكه نظريه هاي آنها متفاوت است. البته من ترجمه پيشوند Cyber به سايبري را متعلق به خودم مي دانم گرچه ممكن است افراد ديگري نيز اين كار را انجام داده باشند. اقتصاد سايبري، فضاي سايبري، فرهنگ سايبري، جامعه سايبري و كلماتي از این قبيل را عمدتا در اين وبلاگ خواهيد يافت. بسياري به جاي سايبري " سايبر" گذاشته اند كه به نظر من معني را نمي رساند و در اين باره در بحثي با عنوان "جامعه اطلاعاتي يا جامعه اطلاعات" توضيح خواهم داد. لطفا صبور باشيد.)

/ 1 نظر / 13 بازدید
habib

اميدوارم که در تمام مراحل زندگيتان موفق و در همه فعاليتهاي خودIT based باشيد.